ashkeghalam
قلم توتم من است

                 مدتی است که آرامش خاص و کم سابقه ای به سراغم آمده است. در حقیقت یک صفت خاص ذهنی یا روانی نصیبم شده است که من خود آن را انتخاب نکرده ام وآن عبارت است از یک نوع روش خاص برخورد با اتفاقات ناخواسته طوری که وقتی با اتفاق ناگواری برخورد می کنم به راحتی آن را توی ذهن خودم هضم می کنم. طوری که انگار یک فیلتر ذهنی در من به وجود آمده است که وقایع ناخواسته از آن عبور می کنند و وقتی بهم می رسند آن تاثیر منفی سابق خود را از دست داده اند. 

             این روش برخورد با اتفاقات باعث شده است که من بابت هیچ اتفاقی نگرانی نداشته باشم. شاید بهتر باشد این جوری بگویم که انگار یک نفر دارد مرا تعلیم می دهد که چگونه زندگی کنم که بابت آینده و اتفاقاتی که در زمان حال می افتد هیچگونه نگرانی از خود بروز ندهم.                      بیان کردن و توضیح دادن این گونه اتفاقاتی که در درون من می افتد کار آسانی نیست فقط می توانم بگویم که انگار صفت روانی خیلی با ارزش و خاصی از یک جایی که منشاش نمیدانم کجاست بر من وارد شده است و یک نفر انگار در درون ذهن من هست که به من می‌گوید که چه کار کنم که بتوانم این صفت و توانایی با  ارزش را در خودم تثبیت کنم و به تمام وقایع زندگی خودم گسترش بدهم.

            الان چند روزیست که متوجه این قضیه شده ام که به راحتی می توانم در مقابل وقایع ناخواسته آرامش خودم را حفظ کنم و حس عصبانیت نداشته باشم. فعلا این توانایی مربوط به وقایع زندگی است. اما من می خواهم با تمرین، آن را به روابطم با آدمها هم گسترش بدهم. درمورد وقایع ناگوار مثلا وقتی کامپیوترم خراب شد و گوش ی ام آنطور که دلم می خواست از آب در نیامد و فیلترشکنها هم فیلترشدند و من از دسترسی به وبلاگم و نوشتن پست ناتوان شدم خیلی راحت با این قضیه کنار آمدم یا مثلا وقتی که نمی توانم درس بخوانم یا ورزش کنم از خودم و زندگی عصبانی نمی شوم. کلا نسبت به تمام وقایعی که اتفاق می افتد و دست من نیست یک نوع احساس بی تفاوتی شاید نشود گفت یک نوع احساس پذیرش داشته باشم.

              این حس خیلی خوبی است که به من اهدا شده است. شاید یک جور پاداش باشد که من خودم آگاهانه آن را انتخاب نکرده ام اما باید خودم بتوانم آگاهانه با تمرین و عمل، آن را گسترش بدهم. مثلاً الان در مورد وقایع ناخواسته این حس عمل می کند اما من می خواهم ضمن این که آگاهانه آن را در مورد وقایع آینده و حال به کار می‌برم‌ نسبت به رفتارهای دیگران هم گسترش بدهم.

                می‌خواهم تمرین کنم ببینم آیا می توانم با این حس‌ و توانایی جدید نسبت به رفتارهای ناخواسته آدمها هم همین برخورد واحساس را داشته باشم؟


برچسب‌ها: پذیرا بودن


چهارشنبه 2 خرداد 1397 :: 10:33 ب.ظ ::  نویسنده : محمد قنبری